Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Riihikallio 04320

Tuusula · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 047
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,8 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
55
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,4 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
5 145
asukasta (2024)
Riihikallio, postinumero 04320, Tuusula: asuntojen keskineliöhinta 2 047 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: riihikallio on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04320 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 889 17 – 104 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 476 6 – 118 000 €
80 m²
Rivitalot 2 238 32 ±0 % 190 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 9002 2002 5502 850Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 9002 2002 5502 850Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04320 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 188 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot22Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 1)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 16 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 2)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/24: 16 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 5)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 5, yksiöt 1)Q3/25: 22 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 3, kaksiot 7)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 4)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 10)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot22Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 1)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 16 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 2)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/24: 16 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 5)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 5, yksiöt 1)Q3/25: 22 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 3, kaksiot 7)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 4)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 10)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 04320 on tehty 33 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 340 200 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

255 000320 000385 000450 00020182020202220242026Omakotitalot
255 000320 000385 000450 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 314 517 6
2025 318 333 15
2024 380 375 12
2023 428 375 8
2022 368 500 6
2021 369 188 16
2020 325 333 12
2019 314 611 18
2018 277 811 18
2017 287 867 15
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
8,4 % 5,3 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
9,6 % 5,6 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
6,3 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 145▲ +11,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +15 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista26 %▼ −3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta92 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista36 %≈ −1 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²80▲ +2 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 2004 7005 3002010201520202024
4 2004 7005 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tuusula

Tuusula – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 04320

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04320?

Riihikallio (Tuusula) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 047 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (55 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 889 €/m², kolmiot+ 1 476 €/m², rivitalot 2 238 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 04320?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 889 €/m²) noin 104 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04320?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 04320?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 889 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04320?

Riihikallio (Tuusula) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 340 200 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (33 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04320?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 04320 Riihikallio on?

Alueella asuu 5 145 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 383 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 12 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä