Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Jokela 05400

Tuusula · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 860
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−11,5 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
20
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,2 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 644
asukasta (2024)
Jokela, postinumero 05400, Tuusula: asuntojen keskineliöhinta 1 860 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: jokela on lähimmästä 24 alueesta 19. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 05400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 728 7 – 95 000 €
55 m²
Rivitalot 1 931 13 −9,2 % 164 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 5501 8002 1002 400Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 5501 8002 1002 400Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 05400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 107 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot15Q2/23: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/23: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/23: 9 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 5)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/24: 9 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q1/25: 8 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 7, yksiöt 2)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot15Q2/23: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/23: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/23: 9 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 5)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/24: 9 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q1/25: 8 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 7, yksiöt 2)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 05400 on tehty 85 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 242 800 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

205 000235 000270 000300 00020182020202220242026Omakotitalot
205 000235 000270 000300 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 253 784 22
2025 247 300 34
2024 229 190 29
2023 279 435 23
2022 253 667 27
2021 289 138 40
2020 229 125 44
2019 238 756 44
2018 260 287 33
2017 216 516 32
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
9,2 % 5,8 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,3 % 4,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 644▲ +3,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta42▼ −2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +14 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %≈ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista24 %▼ −14 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²93▲ +18 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 4006 6006 7002010201520202024
6 4006 6006 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tuusula

Tuusula – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 05400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 05400?

Jokela (Tuusula) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 860 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 728 €/m², rivitalot 1 931 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 05400?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 728 €/m²) noin 95 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 05400?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 11,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 05400?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,2 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 728 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 05400?

Jokela (Tuusula) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 242 800 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (85 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 05400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 05400 Jokela on?

Alueella asuu 6 644 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 959 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä