Riihimäki Keskus 11100
Riihimäki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 11100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 605 | 31 | +4,9 % | 51 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 519 | 72 | −0,8 % | 84 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 483 | 42 | −7,6 % | 119 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 1 736 | 8 | – | 148 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 11100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 425 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 11100 on tehty 20 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 187 975 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 178 063 | 8 |
| 2025 | 196 167 | 6 |
| 2024 | 193 000 | 6 |
| 2023 | 163 278 | 9 |
| 2022 | 208 643 | 14 |
| 2021 | 202 733 | 15 |
| 2020 | 169 750 | 14 |
| 2019 | 175 577 | 13 |
| 2018 | 190 889 | 9 |
| 2017 | 192 921 | 19 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Riihimäki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 15,76 | 500 €/kk 32 m² |
11,8 % | 8,1 % |
| Kaksiot | 12,38 | 680 €/kk 55 m² |
9,8 % | 5,9 % |
| Kolmiot+ | 11,29 | 900 €/kk 80 m² |
9,1 % | 5,2 % |
| Rivitalot | 11,29 | 960 €/kk 85 m² |
7,8 % | 5,1 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 624 | ≈ +3,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 47 % | ▲ +9 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 61 | ▼ −23 % vs. koko maa |
Muut alueet – Riihimäki
- 11120 Pohjois-Riihimäki 1 460 €/m²
- 11130 Peltosaari-Patastenmäki 2 067 €/m²
- 11910 Lasi-Kumela 1 459 €/m²
- 11310 Taka-Kasarmi 163 667 €
- 11710 Herajoki 192 857 €
Riihimäki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 11100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 11100?
Riihimäki Keskus (Riihimäki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 538 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (153 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 605 €/m², kaksiot 1 519 €/m², kolmiot+ 1 483 €/m², rivitalot 1 736 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 11100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 519 €/m²) noin 84 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 11100?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 11100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,8 %: Riihimäki-alueen keskivuokra 12,38 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 519 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 11100?
Riihimäki Keskus (Riihimäki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 187 975 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 11100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 11100 Riihimäki Keskus on?
Alueella asuu 6 624 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 756 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.