Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Pohjois-Riihimäki 11120

Riihimäki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 631
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−0,9 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
14
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
10,2 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 692
asukasta (2024)
Pohjois-Riihimäki, postinumero 11120, Riihimäki: asuntojen keskineliöhinta 1 631 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: pohjois-Riihimäki on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 11120 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 460 7 – 80 000 €
55 m²
Rivitalot 1 802 7 – 153 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 11120 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 154 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot23Q2/23: 9 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 4)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5)Q4/23: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 3)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 2)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 5)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 3)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 4)Q3/25: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 1, yksiöt 1)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot23Q2/23: 9 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 4)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5)Q4/23: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 3)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 2)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 5)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 3)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 4)Q3/25: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 1, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 11120 on tehty 69 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 191 307 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

150 000175 000195 000220 00020182020202220242026Omakotitalot
150 000175 000195 000220 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 170 672 18
2025 210 522 27
2024 185 166 24
2023 163 125 36
2022 188 579 38
2021 201 229 48
2020 169 658 42
2019 162 288 33
2018 159 571 28
2017 180 569 36
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Riihimäki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 12,38 680 €/kk
55 m²
10,2 % 6,2 %
Rivitalot 11,29 960 €/kk
85 m²
7,5 % 4,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 692▼ −6,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta46▲ +2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +4 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista26 %▼ −3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista28 %▼ −10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²82▲ +5 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 6007 0007 4002010201520202024
6 6007 0007 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Riihimäki

Riihimäki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 11120

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 11120?

Pohjois-Riihimäki (Riihimäki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 631 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (14 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 460 €/m², rivitalot 1 802 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 11120?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 460 €/m²) noin 80 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 11120?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 11120?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,2 %: Riihimäki-alueen keskivuokra 12,38 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 460 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 11120?

Pohjois-Riihimäki (Riihimäki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 191 307 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (69 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 11120?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 11120 Pohjois-Riihimäki on?

Alueella asuu 6 692 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 533 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä