Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Peltosaari-Patastenmäki 11130

Riihimäki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 915
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,7 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
60
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,1 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
9 744
asukasta (2024)
Peltosaari-Patastenmäki, postinumero 11130, Riihimäki: asuntojen keskineliöhinta 1 915 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: peltosaari-Patastenmäki on lähimmästä 24 alueesta 11. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 11130 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 1 563 12 – 50 000 €
32 m²
Kaksiot 1 630 7 – 90 000 €
55 m²
Rivitalot 2 067 41 −1,9 % 176 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 9502 1002 3002 500Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 9502 1002 3002 500Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt, kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 11130 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 291 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot34Q2/23: 22 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 4)Q4/23: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 7, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/24: 30 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 4)Q3/24: 25 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 10, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 5)Q1/25: 34 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 11, kaksiot 15)Q2/25: 28 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 5, kaksiot 7, yksiöt 6)Q3/25: 28 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 4)Q4/25: 32 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 7, yksiöt 6)Q1/26*: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 2)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot34Q2/23: 22 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 4)Q4/23: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 7, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/24: 30 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 4)Q3/24: 25 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 10, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 5)Q1/25: 34 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 11, kaksiot 15)Q2/25: 28 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 5, kaksiot 7, yksiöt 6)Q3/25: 28 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 4)Q4/25: 32 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 7, yksiöt 6)Q1/26*: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 11130 on tehty 76 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 211 882 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

180 000205 000230 000255 00020182020202220242026Omakotitalot
180 000205 000230 000255 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 214 800 10
2025 212 697 33
2024 210 182 33
2023 203 661 22
2022 245 371 31
2021 208 133 49
2020 188 979 32
2019 214 191 32
2018 213 893 39
2017 211 922 32
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Riihimäki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 15,76 500 €/kk
32 m²
12,1 % 8,4 %
Kaksiot 12,38 680 €/kk
55 m²
9,1 % 5,5 %
Rivitalot 11,29 960 €/kk
85 m²
6,6 % 4,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta9 744≈ −0,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat26k≈ +0 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista26 %▼ −4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista36 %≈ −1 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²78≈ −0 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8 9009 50010 0002010201520202024
8 9009 50010 000'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Riihimäki

Riihimäki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 11130

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 11130?

Peltosaari-Patastenmäki (Riihimäki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 915 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (60 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 563 €/m², kaksiot 1 630 €/m², rivitalot 2 067 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 11130?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 630 €/m²) noin 90 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 11130?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 11130?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,1 %: Riihimäki-alueen keskivuokra 12,38 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 630 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 11130?

Peltosaari-Patastenmäki (Riihimäki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 211 882 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (76 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 11130?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 11130 Peltosaari-Patastenmäki on?

Alueella asuu 9 744 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 479 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on vähentynyt 0 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä