Lasi-Kumela 11910
Riihimäki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 11910 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 459 | 13 | – | 124 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 11910 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 45 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 11910 on tehty 24 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 187 334 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 193 833 | 3 |
| 2025 | 235 056 | 9 |
| 2024 | 149 917 | 12 |
| 2023 | 205 289 | 9 |
| 2022 | 221 000 | 13 |
| 2021 | 169 635 | 17 |
| 2020 | 137 769 | 13 |
| 2019 | 121 667 | 3 |
| 2018 | 164 270 | 13 |
| 2017 | 186 250 | 10 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Riihimäki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,29 | 960 €/kk 85 m² |
9,3 % | 6,1 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 2 333 | ▼ −5,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 30 % | ▼ −7 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 85 | ▲ +8 % vs. koko maa |
Muut alueet – Riihimäki
- 11100 Riihimäki Keskus 1 519 €/m²
- 11120 Pohjois-Riihimäki 1 460 €/m²
- 11130 Peltosaari-Patastenmäki 2 067 €/m²
- 11310 Taka-Kasarmi 163 667 €
- 11710 Herajoki 192 857 €
Riihimäki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 11910
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 11910?
Lasi-Kumela (Riihimäki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 459 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 11910?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 459 €/m²) noin 124 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 11910?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,3 %: Riihimäki-alueen keskivuokra 11,29 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 459 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 11910?
Lasi-Kumela (Riihimäki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 187 334 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (24 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 11910?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 11910 Lasi-Kumela on?
Alueella asuu 2 333 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 898 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.