Savio 04260
Kerava · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04260 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 486 | 12 | +2,8 % | 211 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04260 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 161 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 04260 on tehty 28 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 260 036 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 206 286 | 7 |
| 2025 | 249 091 | 11 |
| 2024 | 309 700 | 10 |
| 2023 | 261 594 | 16 |
| 2022 | 298 833 | 12 |
| 2021 | 355 014 | 7 |
| 2020 | 282 683 | 18 |
| 2019 | 272 831 | 24 |
| 2018 | 257 152 | 13 |
| 2017 | 262 018 | 11 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kerava-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 13,45 | 1 140 €/kk 85 m² |
6,5 % | 4,6 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 644 | ▲ +6,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +7 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ −0 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 40 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 73 | ▼ −7 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kerava
- 04200 Kerava Keskus 2 114 €/m²
- 04230 Pihkaniitty 2 121 €/m²
- 04250 Alikerava 2 214 €/m²
- 04220 Ahjo-Kaskela 412 650 €
Kerava – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 04260
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04260?
Savio (Kerava) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 486 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (12 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 04260?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 486 €/m²) noin 211 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04260?
Alueen neliöhinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 04260?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,5 %: Kerava-alueen keskivuokra 13,45 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 486 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04260?
Savio (Kerava) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 260 036 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04260?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 04260 Savio on?
Alueella asuu 6 644 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 205 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on kasvanut 7 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.