Pihkaniitty 04230
Kerava · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04230 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 2 012 | 8 | – | 111 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 2 121 | 49 | −8,5 % | 180 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04230 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 228 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 04230 on tehty 40 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 298 825 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 250 833 | 6 |
| 2025 | 305 750 | 16 |
| 2024 | 308 667 | 18 |
| 2023 | 276 692 | 13 |
| 2022 | 340 476 | 21 |
| 2021 | 322 207 | 27 |
| 2020 | 303 447 | 19 |
| 2019 | 308 500 | 10 |
| 2018 | 241 767 | 15 |
| 2017 | 289 340 | 25 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kerava-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 14,94 | 820 €/kk 55 m² |
8,9 % | 6,0 % |
| Rivitalot | 13,45 | 1 140 €/kk 85 m² |
7,6 % | 5,4 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 593 | ≈ +1,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 31k | ▲ +16 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 30 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 86 | ▲ +10 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kerava
- 04200 Kerava Keskus 2 114 €/m²
- 04250 Alikerava 2 214 €/m²
- 04260 Savio 2 486 €/m²
- 04220 Ahjo-Kaskela 412 650 €
Kerava – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 04230
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04230?
Pihkaniitty (Kerava) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 106 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (57 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 012 €/m², rivitalot 2 121 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 04230?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 012 €/m²) noin 111 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04230?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 04230?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,9 %: Kerava-alueen keskivuokra 14,94 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 012 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04230?
Pihkaniitty (Kerava) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 298 825 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (40 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04230?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 04230 Pihkaniitty on?
Alueella asuu 7 593 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 551 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.