Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kerava Keskus 04200

Kerava · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 212
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,1 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
143
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,5 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
12 602
asukasta (2024)
Kerava Keskus, postinumero 04200, Kerava: asuntojen keskineliöhinta 2 212 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kerava Keskus on lähimmästä 24 alueesta 19. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 2 357 6 – 75 000 €
32 m²
Kaksiot 2 114 62 −4,1 % 116 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 254 59 −2,9 % 180 000 €
80 m²
Rivitalot 2 380 16 +0,9 % 202 000 €
85 m²

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3501 8002 2502 700Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKaksiotKolmiot+
1 3501 8002 2502 700Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 518 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0255075100 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot87Q2/23: 47 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 10, kaksiot 21, yksiöt 7)Q3/23: 87 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 23, kaksiot 36, yksiöt 20)Q4/23: 41 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 12, kaksiot 19, yksiöt 5)Q1/24: 29 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 5, kaksiot 14, yksiöt 1)Q2/24: 32 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 14, yksiöt 5)Q3/24: 28 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 9, kaksiot 14, yksiöt 1)Q4/24: 41 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 10, kaksiot 19, yksiöt 7)Q1/25: 52 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 14, kaksiot 24, yksiöt 8)Q2/25: 36 kauppaa (kolmiot+ 13, kaksiot 18, yksiöt 5)Q3/25: 41 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 19, kaksiot 11, yksiöt 6)Q4/25: 47 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 16, kaksiot 20, yksiöt 3)Q1/26*: 37 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 11, kaksiot 13, yksiöt 5)
0255075100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot87Q2/23: 47 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 10, kaksiot 21, yksiöt 7)Q3/23: 87 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 23, kaksiot 36, yksiöt 20)Q4/23: 41 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 12, kaksiot 19, yksiöt 5)Q1/24: 29 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 5, kaksiot 14, yksiöt 1)Q2/24: 32 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 14, yksiöt 5)Q3/24: 28 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 9, kaksiot 14, yksiöt 1)Q4/24: 41 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 10, kaksiot 19, yksiöt 7)Q1/25: 52 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 14, kaksiot 24, yksiöt 8)Q2/25: 36 kauppaa (kolmiot+ 13, kaksiot 18, yksiöt 5)Q3/25: 41 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 19, kaksiot 11, yksiöt 6)Q4/25: 47 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 16, kaksiot 20, yksiöt 3)Q1/26*: 37 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 11, kaksiot 13, yksiöt 5)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 04200 on tehty 37 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 273 697 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

135 000230 000330 000425 00020182020202220242026Omakotitalot
135 000230 000330 000425 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 265 778 9
2025 312 752 21
2024 166 714 7
2023 392 778 9
2022 374 100 10
2021 353 138 12
2020 295 000 9
2019 270 706 17
2018 289 375 8
2017 305 846 13
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kerava-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 20,49 660 €/kk
32 m²
10,4 % 7,9 %
Kaksiot 14,94 820 €/kk
55 m²
8,5 % 5,7 %
Kolmiot+ 13,45 1 080 €/kk
80 m²
7,2 % 4,6 %
Rivitalot 13,45 1 140 €/kk
85 m²
6,8 % 4,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta12 602▲ +9,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta46▲ +2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k▲ +4 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista30 %≈ +1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %▼ −1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista46 %▲ +8 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²68▼ −13 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
10 60011 70012 9002010201520202024
10 60011 70012 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kerava

Kerava – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 04200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04200?

Kerava Keskus (Kerava) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 212 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (143 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 357 €/m², kaksiot 2 114 €/m², kolmiot+ 2 254 €/m², rivitalot 2 380 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 04200?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 114 €/m²) noin 116 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04200?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 04200?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,5 %: Kerava-alueen keskivuokra 14,94 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 114 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04200?

Kerava Keskus (Kerava) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 273 697 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (37 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 04200 Kerava Keskus on?

Alueella asuu 12 602 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 362 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä