Uusmäki 02680
Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02680 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 4 233 | 27 | −5,8 % | 360 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02680 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 135 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 02680 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 663 125 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 669 000 | 5 |
| 2024 | 653 333 | 3 |
| 2023 | 546 333 | 3 |
| 2022 | 778 500 | 4 |
| 2020 | 581 900 | 5 |
| 2019 | 292 417 | 4 |
| 2018 | 526 250 | 4 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Espoo-Kauniainen-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 17,06 | 1 450 €/kk 85 m² |
4,8 % | 3,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, nuori väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 829 | ▲ +124,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 34 | ▼ −10 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 38k | ▲ +45 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 45 % | ▲ +16 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 37 % | ≈ −1 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 79 | ≈ +0 % vs. koko maa |
Muut alueet – Espoo
- 02100 Tapiola 5 526 €/m²
- 02110 Otsolahti 4 952 €/m²
- 02120 Länsikorkee-Suvikumpu 4 955 €/m²
- 02130 Pohjois-Tapiola 4 736 €/m²
- 02140 Laajalahti 3 796 €/m²
- 02160 Westend 4 636 €/m²
- 02170 Haukilahti 4 232 €/m²
- 02180 Mankkaa 3 998 €/m²
- 02200 Niittykumpu 4 920 €/m²
- 02210 Olari 2 970 €/m²
- 02230 Matinkylä 3 631 €/m²
- 02250 Henttaa 4 153 €/m²
- 02260 Kaitaa 3 384 €/m²
- 02280 Malminmäki-Eestinlaakso 3 618 €/m²
- 02320 Espoonlahti 3 108 €/m²
- 02330 Saunalahti-Kattilalaakso 3 896 €/m²
- 02340 Latokaski 3 354 €/m²
- 02360 Soukka 3 744 €/m²
- 02600 Etelä-Leppävaara 4 271 €/m²
- 02610 Kilo 3 938 €/m²
- 02620 Karakallio 2 706 €/m²
- 02630 Nihtisilta 3 777 €/m²
- 02650 Pohjois-Leppävaara 3 659 €/m²
- 02660 Lintuvaara 4 599 €/m²
Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 02680
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02680?
Uusmäki (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 4 233 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (27 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 02680?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (4 233 €/m²) noin 360 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02680?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 5,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 02680?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 4,8 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 17,06 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 4 233 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 02680?
Uusmäki (Espoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 663 125 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 02680?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 02680 Uusmäki on?
Alueella asuu 3 829 ihmistä (2024), keski-ikä on 34 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 38 122 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 45 %. Väkiluku on kasvanut 125 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.