Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Karakallio 02620

Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 809
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,6 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
77
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,6 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
8 783
asukasta (2024)
Karakallio, postinumero 02620, Espoo: asuntojen keskineliöhinta 2 809 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: karakallio on lähimmästä 24 alueesta 23. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02620 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 894 26 ±0 % 159 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 706 45 −2,1 % 216 000 €
80 m²
Rivitalot 3 219 6 −4,4 % 274 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 2002 7503 3503 900Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKaksiotKolmiot+
2 2002 7503 3503 900Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02620 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 314 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot72Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/23: 21 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/23: 72 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 15, kaksiot 44, yksiöt 6)Q1/24: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 4)Q2/24: 18 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 11, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 8, yksiöt 1)Q4/24: 27 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 10, kaksiot 8)Q1/25: 28 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 11, kaksiot 7, yksiöt 2)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 14, kaksiot 8, yksiöt 1)Q3/25: 27 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 13, kaksiot 6, yksiöt 2)Q4/25: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 6)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot72Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/23: 21 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/23: 72 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 15, kaksiot 44, yksiöt 6)Q1/24: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 4)Q2/24: 18 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 11, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 8, yksiöt 1)Q4/24: 27 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 10, kaksiot 8)Q1/25: 28 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 11, kaksiot 7, yksiöt 2)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 14, kaksiot 8, yksiöt 1)Q3/25: 27 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 13, kaksiot 6, yksiöt 2)Q4/25: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 6)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 02620 on tehty 23 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 579 978 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

460 000570 000680 000790 00020182020202220242026Omakotitalot
460 000570 000680 000790 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 637 625 8
2025 514 500 7
2024 579 625 8
2023 655 625 8
2022 657 167 6
2021 668 000 13
2020 541 192 13
2019 510 556 9
2018 496 636 11
2017 751 372 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Espoo-Kauniainen-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 18,29 1 010 €/kk
55 m²
7,6 % 5,1 %
Kolmiot+ 17,06 1 360 €/kk
80 m²
7,6 % 4,9 %
Rivitalot 17,06 1 450 €/kk
85 m²
6,4 % 4,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta8 783▲ +6,5 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +14 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista34 %▲ +5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista45 %▲ +7 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²77≈ −2 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
7 4008 2009 0002010201520202024
7 4008 2009 000'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Espoo

Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 02620

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02620?

Karakallio (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 809 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (77 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 894 €/m², kolmiot+ 2 706 €/m², rivitalot 3 219 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 02620?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 894 €/m²) noin 159 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02620?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 02620?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,6 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 18,29 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 894 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 02620?

Karakallio (Espoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 579 978 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (23 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 02620?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 02620 Karakallio on?

Alueella asuu 8 783 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 922 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 7 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä