Soukka 02360
Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02360 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 2 111 | 9 | −12,2 % | 116 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 426 | 51 | −3,8 % | 194 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 3 744 | 52 | −4,6 % | 318 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02360 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 373 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 02360 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 687 625 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 813 000 | 3 |
| 2025 | 612 400 | 5 |
| 2022 | 681 000 | 3 |
| 2021 | 823 400 | 5 |
| 2020 | 767 000 | 6 |
| 2019 | 632 000 | 7 |
| 2018 | 757 105 | 5 |
| 2017 | 533 667 | 3 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Espoo-Kauniainen-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 18,29 | 1 010 €/kk 55 m² |
10,4 % | 7,0 % |
| Kolmiot+ | 17,06 | 1 360 €/kk 80 m² |
8,4 % | 5,5 % |
| Rivitalot | 17,06 | 1 450 €/kk 85 m² |
5,5 % | 3,9 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 9 801 | ▲ +4,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 31k | ▲ +18 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 40 % | ▲ +11 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 34 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 85 | ▲ +8 % vs. koko maa |
Muut alueet – Espoo
- 02100 Tapiola 5 526 €/m²
- 02110 Otsolahti 4 952 €/m²
- 02120 Länsikorkee-Suvikumpu 4 955 €/m²
- 02130 Pohjois-Tapiola 4 736 €/m²
- 02140 Laajalahti 3 796 €/m²
- 02160 Westend 4 636 €/m²
- 02170 Haukilahti 4 232 €/m²
- 02180 Mankkaa 3 998 €/m²
- 02200 Niittykumpu 4 920 €/m²
- 02210 Olari 2 970 €/m²
- 02230 Matinkylä 3 631 €/m²
- 02250 Henttaa 4 153 €/m²
- 02260 Kaitaa 3 384 €/m²
- 02280 Malminmäki-Eestinlaakso 3 618 €/m²
- 02320 Espoonlahti 3 108 €/m²
- 02330 Saunalahti-Kattilalaakso 3 896 €/m²
- 02340 Latokaski 3 354 €/m²
- 02600 Etelä-Leppävaara 4 271 €/m²
- 02610 Kilo 3 938 €/m²
- 02620 Karakallio 2 706 €/m²
- 02630 Nihtisilta 3 777 €/m²
- 02650 Pohjois-Leppävaara 3 659 €/m²
- 02660 Lintuvaara 4 599 €/m²
- 02680 Uusmäki 4 233 €/m²
Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 02360
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02360?
Soukka (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 013 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (112 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 111 €/m², kolmiot+ 2 426 €/m², rivitalot 3 744 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 02360?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 111 €/m²) noin 116 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02360?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 02360?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,4 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 18,29 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 111 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 02360?
Soukka (Espoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 687 625 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 02360?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 02360 Soukka on?
Alueella asuu 9 801 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 994 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 40 %. Väkiluku on kasvanut 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.