Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Lippajärvi-Järvenperä 02940

Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 115
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−0,8 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
96
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,6 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
10 987
asukasta (2024)
Lippajärvi-Järvenperä, postinumero 02940, Espoo: asuntojen keskineliöhinta 3 115 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: lippajärvi-Järvenperä on lähimmästä 24 alueesta 20. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02940 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 3 115 96 −0,8 % 265 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 9503 0503 2003 300Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 9503 0503 2003 300Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02940 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 302 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot36Q2/23: 24 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 2)Q3/23: 22 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q4/23: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 17 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q4/24: 26 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/25: 25 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 30 kauppaa (rivitalot 27, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 4)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q1/26*: 20 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 3, yksiöt 1)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot36Q2/23: 24 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 2)Q3/23: 22 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q4/23: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 17 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q4/24: 26 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/25: 25 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 30 kauppaa (rivitalot 27, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 4)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q1/26*: 20 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 3, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 02940 on tehty 25 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 442 240 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

315 000450 000585 000720 00020182020202220242026Omakotitalot
315 000450 000585 000720 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 395 875 8
2025 483 100 10
2024 436 857 7
2023 362 520 10
2022 441 702 12
2021 674 001 15
2020 400 188 8
2019 369 159 12
2018 531 833 6
2017 374 069 9
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Espoo-Kauniainen-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 17,06 1 450 €/kk
85 m²
6,6 % 4,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta10 987▲ +7,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat32k▲ +22 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista37 %▲ +7 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista40 %▲ +2 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²81▲ +3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
9 90010 50011 2002010201520202024
9 90010 50011 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Espoo

Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 02940

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02940?

Lippajärvi-Järvenperä (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 115 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (96 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 02940?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 115 €/m²) noin 265 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02940?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 02940?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,6 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 17,06 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 115 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 02940?

Lippajärvi-Järvenperä (Espoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 442 240 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 02940?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 02940 Lippajärvi-Järvenperä on?

Alueella asuu 10 987 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 260 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä