Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Jupperi 02730

Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 556
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,4 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
23
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,8 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 654
asukasta (2024)
Jupperi, postinumero 02730, Espoo: asuntojen keskineliöhinta 3 556 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: jupperi on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02730 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 3 556 23 +2,4 % 302 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

3 2503 4503 6503 850Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
3 2503 4503 6503 850Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02730 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 96 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotKolmiot+Rivitalot14Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q1/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q2/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q3/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/26*: 5 kauppaa (rivitalot 5)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*KaksiotKolmiot+Rivitalot14Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q1/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q2/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q3/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/26*: 5 kauppaa (rivitalot 5)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 02730 on tehty 31 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 664 585 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

400 000520 000640 000760 00020182020202220242026Omakotitalot
400 000520 000640 000760 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 598 455 11
2025 681 444 9
2024 716 921 11
2023 589 500 8
2022 559 500 8
2021 565 267 15
2020 496 765 17
2019 439 588 17
2018 442 952 21
2017 540 917 18
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Espoo-Kauniainen-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 17,06 1 450 €/kk
85 m²
5,8 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 654▲ +3,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat40k▲ +52 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista48 %▲ +18 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta95 %▲ +7 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista2 %▼ −36 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²127▲ +61 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 5004 6004 7002010201520202024
4 5004 6004 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Espoo

Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 02730

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02730?

Jupperi (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 556 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (23 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 02730?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 556 €/m²) noin 302 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02730?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 02730?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,8 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 17,06 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 556 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 02730?

Jupperi (Espoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 664 585 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (31 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 02730?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 02730 Jupperi on?

Alueella asuu 4 654 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 39 981 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 48 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä