Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Manninmäki-Haavisto 33480

Ylöjärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 292
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,5 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
70
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,2 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
7 621
asukasta (2024)
Manninmäki-Haavisto, postinumero 33480, Ylöjärvi: asuntojen keskineliöhinta 2 292 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: manninmäki-Haavisto on lähimmästä 24 alueesta 18. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33480 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 292 70 −1,5 % 195 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 0002 2002 4502 650Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 0002 2002 4502 650Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33480 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 259 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot32Q2/23: 19 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q3/23: 24 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/23: 19 kauppaa (rivitalot 17, kaksiot 2)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 28 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q4/24: 32 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/25: 20 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/25: 25 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/26*: 21 kauppaa (rivitalot 19, kaksiot 2)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot32Q2/23: 19 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q3/23: 24 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/23: 19 kauppaa (rivitalot 17, kaksiot 2)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 28 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q4/24: 32 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/25: 20 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/25: 25 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/26*: 21 kauppaa (rivitalot 19, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 33480 on tehty 62 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 326 186 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

250 000280 000315 000350 00020182020202220242026Omakotitalot
250 000280 000315 000350 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 312 846 13
2025 323 386 26
2024 336 891 23
2023 295 067 15
2022 328 105 31
2021 325 661 31
2020 313 321 28
2019 282 086 41
2018 269 200 31
2017 260 637 33
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
6,2 % 4,1 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta7 621▲ +5,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +12 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista21 %▼ −17 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²95▲ +20 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 5007 1007 8002010201520202024
6 5007 1007 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Ylöjärvi

Ylöjärvi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 33480

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33480?

Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 292 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (70 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 33480?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 292 €/m²) noin 195 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33480?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 33480?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,2 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 292 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33480?

Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 326 186 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (62 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33480?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 33480 Manninmäki-Haavisto on?

Alueella asuu 7 621 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 641 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä