Varkaus Keskus 78200
Varkaus · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 78200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 727 | 20 | – | 40 000 € 55 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 78200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 247 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 78200 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 157 375 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 121 667 | 3 |
| 2024 | 178 800 | 5 |
| 2023 | 49 459 | 3 |
| 2020 | 56 000 | 4 |
| 2019 | 160 500 | 4 |
| 2018 | 90 250 | 4 |
| 2017 | 134 750 | 4 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
21,9 % | 13,8 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 150 | ▼ −3,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 54 | ▲ +10 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 20k | ▼ −24 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 18 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 73 % | ▼ −15 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 55 % | ▲ +18 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 56 | ▼ −29 % vs. koko maa |
Muut alueet – Varkaus
- 78850 Käpykangas 741 €/m²
- 78210 Kuoppakangas 69 307 €
- 78300 Kommila 78 379 €
- 78310 Puurtila 102 950 €
- 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto 64 533 €
- 78870 Kaura-Aho 110 611 €
Varkaus – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 78200
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 78200?
Varkaus Keskus (Varkaus) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 727 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko kaksio maksaa alueella 78200?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (727 €/m²) noin 40 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 78200?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 21,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 727 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 13,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 78200?
Varkaus Keskus (Varkaus) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 157 375 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 78200?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 78200 Varkaus Keskus on?
Alueella asuu 4 150 ihmistä (2024), keski-ikä on 54 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 20 017 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 18 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.