Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Vuorela 70910

Siilinjärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 424
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
25
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,9 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
2 927
asukasta (2024)
Vuorela, postinumero 70910, Siilinjärvi: asuntojen keskineliöhinta 1 424 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vuorela on lähimmästä 24 alueesta 14. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70910 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 424 25 – 121 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70910 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 129 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot18Q2/23: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 7 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1)Q3/24: 11 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q2/25: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/25: 10 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q1/26*: 15 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot18Q2/23: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 7 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1)Q3/24: 11 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q2/25: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/25: 10 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q1/26*: 15 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 70910 on tehty 13 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 196 769 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

105 000165 000220 000275 00020182020202220242026Omakotitalot
105 000165 000220 000275 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 126 500 6
2024 257 000 7
2022 250 667 3
2019 160 875 4
2018 179 500 3
2017 233 000 5
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
9,9 % 6,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta2 927≈ −2,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta47▲ +3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +5 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista33 %▲ +4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista27 %▼ −11 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²81▲ +3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 8003 0003 1002010201520202024
2 8003 0003 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Siilinjärvi

Siilinjärvi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 70910

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70910?

Vuorela (Siilinjärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 424 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 70910?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 424 €/m²) noin 121 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 70910?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 424 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 70910?

Vuorela (Siilinjärvi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 196 769 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 70910?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 70910 Vuorela on?

Alueella asuu 2 927 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 747 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on vähentynyt 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä