Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Toivala 70900

Siilinjärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 014
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,0 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 133
asukasta (2024)
Toivala, postinumero 70900, Siilinjärvi: asuntojen keskineliöhinta 2 014 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: toivala on lähimmästä 24 alueesta 7. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 014 6 – 171 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 44 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kolmiot+Rivitalot8Q2/23: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q4/24: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/26*: 2 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Kolmiot+Rivitalot8Q2/23: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q4/24: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/26*: 2 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 70900 on tehty 62 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 252 911 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

210 000235 000265 000290 00020182020202220242026Omakotitalot
210 000235 000265 000290 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 270 542 12
2025 245 370 27
2024 252 566 23
2023 249 894 13
2022 275 946 22
2021 280 086 29
2020 268 695 18
2019 221 116 25
2018 248 333 12
2017 219 328 29
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,0 % 4,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 133▲ +5,6 % / 10 v
Keski-ikä vuotta39▼ −5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +18 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista35 %▲ +6 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista5 %▼ −33 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²114▲ +45 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 7002 9003 2002010201520202024
2 7002 9003 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Siilinjärvi

Siilinjärvi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 70900

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70900?

Toivala (Siilinjärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 014 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 70900?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 014 €/m²) noin 171 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 70900?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,0 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 014 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 70900?

Toivala (Siilinjärvi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 252 911 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (62 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 70900?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 70900 Toivala on?

Alueella asuu 3 133 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 999 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 6 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä