Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Siilinjärvi Keskus 71800

Siilinjärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 383
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+0,6 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
46
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
13,5 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
10 583
asukasta (2024)
Siilinjärvi Keskus, postinumero 71800, Siilinjärvi: asuntojen keskineliöhinta 1 383 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: siilinjärvi Keskus on lähimmästä 24 alueesta 15. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 71800 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 173 12 – 65 000 €
55 m²
Rivitalot 1 458 34 +4,4 % 124 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 1001 3001 5001 700Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 1001 3001 5001 700Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 71800 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 235 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot35Q2/23: 22 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 3)Q3/23: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 5)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 2)Q2/24: 15 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 4)Q3/24: 17 kauppaa (rivitalot 13, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/25: 35 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 8)Q2/25: 22 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 24 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 6)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 4)Q1/26*: 15 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot35Q2/23: 22 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 3)Q3/23: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 5)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 2)Q2/24: 15 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 4)Q3/24: 17 kauppaa (rivitalot 13, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/25: 35 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 8)Q2/25: 22 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 24 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 6)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 4)Q1/26*: 15 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 71800 on tehty 102 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 188 683 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

160 000175 000190 000205 00020182020202220242026Omakotitalot
160 000175 000190 000205 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 163 000 21
2025 193 607 44
2024 197 405 37
2023 186 533 34
2022 189 897 42
2021 190 065 51
2020 195 653 38
2019 176 000 51
2018 183 631 42
2017 192 585 35
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
13,5 % 8,6 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
9,7 % 6,5 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta10 583≈ +0,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k≈ +1 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista26 %▼ −3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista29 %▼ −9 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²87▲ +11 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
10 10010 40010 7002010201520202024
10 10010 40010 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Siilinjärvi

Siilinjärvi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 71800

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 71800?

Siilinjärvi Keskus (Siilinjärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 383 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (46 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 173 €/m², rivitalot 1 458 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 71800?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 173 €/m²) noin 65 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 71800?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 71800?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 13,5 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 173 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 71800?

Siilinjärvi Keskus (Siilinjärvi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 188 683 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (102 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 71800?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 71800 Siilinjärvi Keskus on?

Alueella asuu 10 583 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 631 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 0 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä