Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Törnävä 60200

Seinäjoki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 112
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,2 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
102
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,9 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
12 856
asukasta (2024)
Törnävä, postinumero 60200, Seinäjoki: asuntojen keskineliöhinta 2 112 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: törnävä on lähimmästä 24 alueesta 4. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 60200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 112 102 −1,2 % 180 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 9002 0502 1502 250Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 9002 0502 1502 250Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 60200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 394 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot45Q2/23: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 29 kauppaa (rivitalot 24, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/23: 43 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 27 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 1)Q2/24: 22 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 3, kaksiot 2)Q3/24: 38 kauppaa (rivitalot 30, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/24: 37 kauppaa (rivitalot 35, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/25: 37 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 9, kaksiot 4, yksiöt 2)Q2/25: 27 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q3/25: 45 kauppaa (rivitalot 35, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q4/25: 34 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/26*: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot45Q2/23: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 29 kauppaa (rivitalot 24, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/23: 43 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 27 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 1)Q2/24: 22 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 3, kaksiot 2)Q3/24: 38 kauppaa (rivitalot 30, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/24: 37 kauppaa (rivitalot 35, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/25: 37 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 9, kaksiot 4, yksiöt 2)Q2/25: 27 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q3/25: 45 kauppaa (rivitalot 35, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q4/25: 34 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/26*: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 60200 on tehty 99 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 264 818 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

205 000235 000265 000290 00020182020202220242026Omakotitalot
205 000235 000265 000290 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 249 167 21
2025 250 952 33
2024 282 291 45
2023 276 666 29
2022 273 768 41
2021 248 500 44
2020 239 604 49
2019 237 462 47
2018 216 515 54
2017 230 419 43
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Seinäjoki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 10,47 890 €/kk
85 m²
5,9 % 3,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta12 856▲ +19,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta37▼ −7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +12 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista34 %▲ +5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista32 %▼ −6 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²86▲ +10 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8 80011 10013 4002010201520202024
8 80011 10013 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Seinäjoki

Seinäjoki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 60200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 60200?

Törnävä (Seinäjoki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 112 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (102 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 60200?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 112 €/m²) noin 180 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 60200?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 60200?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,9 %: Seinäjoki-alueen keskivuokra 10,47 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 112 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 60200?

Törnävä (Seinäjoki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 264 818 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (99 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 60200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 60200 Törnävä on?

Alueella asuu 12 856 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 444 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 20 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä