Karjaa Keskus 10300
Raasepori · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 10300 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 530 | 29 | – | 84 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 823 | 6 | – | 66 000 € 80 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 10300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 166 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 10300 on tehty 96 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 149 592 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 132 480 | 23 |
| 2025 | 134 926 | 27 |
| 2024 | 166 757 | 46 |
| 2023 | 158 484 | 27 |
| 2022 | 177 828 | 32 |
| 2021 | 183 708 | 44 |
| 2020 | 178 756 | 45 |
| 2019 | 154 081 | 34 |
| 2018 | 146 661 | 28 |
| 2017 | 160 881 | 37 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
10,4 % | 6,6 % |
| Kolmiot+ | 11,76 | 940 €/kk 80 m² |
17,1 % | 10,0 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 195 | ▼ −4,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −1 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 27 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 30 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 86 | ▲ +9 % vs. koko maa |
Muut alueet – Raasepori
- 10600 Tammisaari Keskus 2 288 €/m²
- 10320 Bäljars 113 830 €
- 10330 Pinjainen 150 600 €
- 10360 Mustio 129 587 €
- 10420 Pohjankuru 117 005 €
- 10520 Tenhola Kirkonkylä 108 139 €
- 10620 Tammisaari 209 015 €
- 10640 Dragsvik 145 850 €
- 10650 Flyet 216 533 €
- 10660 Trollböle 151 137 €
- 10710 Snappertuna 203 700 €
Raasepori – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 10300
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 10300?
Karjaa Keskus (Raasepori) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 409 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (35 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 530 €/m², kolmiot+ 823 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 10300?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 530 €/m²) noin 84 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 10300?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 530 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 10300?
Karjaa Keskus (Raasepori) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 149 592 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (96 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 10300?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 10300 Karjaa Keskus on?
Alueella asuu 7 195 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 961 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.