Gammelbacka 06400
Porvoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 06400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 375 | 33 | −2,5 % | 202 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 06400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 187 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 06400 on tehty 53 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 315 211 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 308 836 | 14 |
| 2025 | 328 952 | 21 |
| 2024 | 304 139 | 18 |
| 2023 | 324 150 | 30 |
| 2022 | 473 111 | 19 |
| 2021 | 439 536 | 33 |
| 2020 | 302 429 | 21 |
| 2019 | 299 183 | 30 |
| 2018 | 315 227 | 11 |
| 2017 | 286 361 | 18 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Porvoo-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 12,15 | 1 030 €/kk 85 m² |
6,1 % | 4,2 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 718 | ▲ +8,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +9 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 45 % | ▲ +7 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 80 | ▲ +2 % vs. koko maa |
Muut alueet – Porvoo
- 06100 Porvoo Keskus 2 712 €/m²
- 06150 Kevätkumpu 316 827 €
- 06200 Porvoo itäinen 238 349 €
- 06450 Eestinmäki-Ernestas 271 750 €
- 06500 Saksala-Suomenkylä 216 523 €
- 06650 Hamari 266 583 €
- 06750 Tolkkinen 352 903 €
- 06830 Kulloonkylä 277 212 €
- 07110 Hinthaara 214 596 €
- 07280 Ilola 183 094 €
- 07310 Sannainen 258 875 €
- 07320 Jakari-Sannäs 152 467 €
Porvoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 06400
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 06400?
Gammelbacka (Porvoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 375 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (33 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 06400?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 375 €/m²) noin 202 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 06400?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 06400?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,1 %: Porvoo-alueen keskivuokra 12,15 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 375 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 06400?
Gammelbacka (Porvoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 315 211 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (53 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 06400?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 06400 Gammelbacka on?
Alueella asuu 7 718 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 704 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.