Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Mustasaari Keskus 65610

Mustasaari · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 768
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,3 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
62
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,0 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
6 266
asukasta (2024)
Mustasaari Keskus, postinumero 65610, Mustasaari: asuntojen keskineliöhinta 1 768 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: mustasaari Keskus on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 65610 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 768 62 +2,3 % 150 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 4501 8002 2002 550Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 4501 8002 2002 550Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 65610 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 237 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot33Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, yksiöt 1)Q3/23: 15 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 15 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 15 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q2/24: 22 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q3/24: 33 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 4, kaksiot 3)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 3, kaksiot 6)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q3/25: 29 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 5, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 6, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/26*: 17 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot33Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, yksiöt 1)Q3/23: 15 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 15 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 15 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q2/24: 22 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q3/24: 33 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 4, kaksiot 3)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 3, kaksiot 6)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q3/25: 29 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 5, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 6, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/26*: 17 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 65610 on tehty 54 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 245 071 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

185 000225 000270 000310 00020182020202220242026Omakotitalot
185 000225 000270 000310 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 209 375 8
2025 220 382 27
2024 295 184 19
2023 223 859 17
2022 221 695 22
2021 234 208 12
2020 199 118 17
2019 215 036 17
2018 206 943 22
2017 220 824 16
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
8,0 % 5,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 266▲ +7,5 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +11 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista36 %▲ +7 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta96 %▲ +7 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista20 %▼ −18 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²96▲ +22 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 6006 0006 4002010201520202024
5 6006 0006 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Mustasaari

Mustasaari – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 65610

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 65610?

Mustasaari Keskus (Mustasaari) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 768 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (62 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 65610?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 768 €/m²) noin 150 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 65610?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 65610?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,0 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 768 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 65610?

Mustasaari Keskus (Mustasaari) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 245 071 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 65610?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 65610 Mustasaari Keskus on?

Alueella asuu 6 266 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 248 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 36 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä