Virkkala 08700
Lohja · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 08700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 710 | 16 | −4,9 % | 145 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 08700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 149 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 08700 on tehty 89 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 188 381 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 211 472 | 18 |
| 2025 | 189 272 | 43 |
| 2024 | 172 170 | 28 |
| 2023 | 213 553 | 47 |
| 2022 | 239 655 | 46 |
| 2021 | 242 864 | 60 |
| 2020 | 201 269 | 63 |
| 2019 | 207 555 | 32 |
| 2018 | 187 125 | 32 |
| 2017 | 201 602 | 39 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
8,3 % | 5,5 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 019 | ▼ −7,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ▲ +3 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 28 % | ▼ −10 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 89 | ▲ +13 % vs. koko maa |
Muut alueet – Lohja
- 08100 Lohja Keskus 2 366 €/m²
- 08200 Ojamo 2 022 €/m²
- 08500 Ventelä-Millola 1 690 €/m²
- 03850 Pusula 111 885 €
- 08150 Keskilohja 223 744 €
- 08350 Routio 252 778 €
- 08800 Kirkniemi 149 000 €
- 09120 Karjalohja 143 045 €
- 09220 Sammatti 151 139 €
- 09430 Saukkola 114 500 €
- 09810 Nummi-Oinola 158 067 €
Lohja – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 08700
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 08700?
Virkkala (Lohja) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 710 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 08700?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 710 €/m²) noin 145 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 08700?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 08700?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 710 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 08700?
Virkkala (Lohja) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 188 381 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (89 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 08700?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 08700 Virkkala on?
Alueella asuu 7 019 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 108 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 8 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.