Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ojamo 08200

Lohja · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 813
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+13,8 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
31
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,0 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 880
asukasta (2024)
Ojamo, postinumero 08200, Lohja: asuntojen keskineliöhinta 1 813 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ojamo on lähimmästä 24 alueesta 20. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 08200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kolmiot+ 1 097 7 – 88 000 €
80 m²
Rivitalot 2 022 24 +10,7 % 172 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 5001 7001 9002 100Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 5001 7001 9002 100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 08200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 184 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot31Q2/23: 12 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q4/23: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 1)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 4)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 4)Q3/24: 31 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 13, yksiöt 2)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/25: 8 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 4)Q2/25: 20 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 5, yksiöt 2)Q3/25: 16 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 6)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot31Q2/23: 12 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q4/23: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 1)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 4)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 4)Q3/24: 31 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 13, yksiöt 2)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/25: 8 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 4)Q2/25: 20 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 5, yksiöt 2)Q3/25: 16 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 6)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 08200 on tehty 13 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 313 654 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

190 000280 000365 000455 00020182020202220242026Omakotitalot
190 000280 000365 000455 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 316 667 3
2025 322 417 6
2024 298 250 4
2023 425 500 4
2022 279 750 4
2021 309 714 7
2020 274 000 3
2019 219 400 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
12,9 % 7,5 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,0 % 4,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 880≈ +0,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat26k▼ −3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista19 %▼ −10 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta85 %▼ −4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista48 %▲ +10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²72▼ −8 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 7003 9004 1002010201520202024
3 7003 9004 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Lohja

Lohja – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 08200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 08200?

Ojamo (Lohja) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 813 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (31 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 1 097 €/m², rivitalot 2 022 €/m².

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 08200?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 022 €/m²) noin 172 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 08200?

Alueen neliöhinta on noussut noin 13,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 08200?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,0 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 022 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 08200?

Ojamo (Lohja) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 313 654 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 08200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 08200 Ojamo on?

Alueella asuu 3 880 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 582 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 19 %. Väkiluku on kasvanut 0 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä