Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kempele Keskus 90440

Kempele · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 935
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+1,8 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
87
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,6 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
9 924
asukasta (2024)
Kempele Keskus, postinumero 90440, Kempele: asuntojen keskineliöhinta 1 935 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kempele Keskus on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90440 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 094 17 – 115 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 045 6 – 164 000 €
80 m²
Rivitalot 1 882 64 +1,2 % 160 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 5001 7502 0002 250Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 5001 7502 0002 250Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90440 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 328 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot38Q2/23: 22 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/23: 38 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 4, kaksiot 7, yksiöt 2)Q4/23: 18 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q1/24: 28 kauppaa (rivitalot 18, kaksiot 7, yksiöt 3)Q2/24: 27 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q3/24: 25 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/24: 37 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 9, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/25: 20 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 32 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 11, yksiöt 4)Q3/25: 31 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 2)Q1/26*: 18 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 3, kaksiot 2)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot38Q2/23: 22 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/23: 38 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 4, kaksiot 7, yksiöt 2)Q4/23: 18 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q1/24: 28 kauppaa (rivitalot 18, kaksiot 7, yksiöt 3)Q2/24: 27 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q3/24: 25 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/24: 37 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 9, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/25: 20 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 32 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 11, yksiöt 4)Q3/25: 31 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 2)Q1/26*: 18 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 3, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90440 on tehty 85 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 225 858 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

155 000205 000260 000310 00020182020202220242026Omakotitalot
155 000205 000260 000310 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 292 929 14
2025 211 795 42
2024 213 845 29
2023 214 865 24
2022 197 888 37
2021 195 788 48
2020 234 114 42
2019 172 024 43
2018 181 646 34
2017 180 432 39
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
7,6 % 4,8 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
6,9 % 4,0 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,5 % 5,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta9 924▲ +7,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta42▼ −2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k▲ +3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %▼ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista29 %▼ −9 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²87▲ +11 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8 8009 40010 1002010201520202024
8 8009 40010 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kempele

Kempele – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90440

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90440?

Kempele Keskus (Kempele) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 935 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (87 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 094 €/m², kolmiot+ 2 045 €/m², rivitalot 1 882 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 90440?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 094 €/m²) noin 115 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90440?

Alueen neliöhinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90440?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 094 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90440?

Kempele Keskus (Kempele) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 225 858 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (85 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90440?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90440 Kempele Keskus on?

Alueella asuu 9 924 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 117 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 7 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä