Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Honkanen 90450

Kempele · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 187
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−2,2 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
77
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
9 402
asukasta (2024)
Honkanen, postinumero 90450, Kempele: asuntojen keskineliöhinta 2 187 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: honkanen on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90450 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 187 77 −2,2 % 186 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 0502 2002 4002 600Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 0502 2002 4002 600Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90450 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 240 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot29Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 1)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q4/23: 22 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 16, kaksiot 2)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 19, kaksiot 1)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 24, kaksiot 1)Q3/25: 29 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/25: 17 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q1/26*: 18 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 2, kaksiot 2)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot29Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 1)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q4/23: 22 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 16, kaksiot 2)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 19, kaksiot 1)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 24, kaksiot 1)Q3/25: 29 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/25: 17 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q1/26*: 18 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 2, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90450 on tehty 113 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 297 864 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

215 000255 000295 000340 00020182020202220242026Omakotitalot
215 000255 000295 000340 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 324 629 21
2025 289 367 60
2024 296 233 32
2023 296 263 38
2022 307 673 49
2021 284 548 58
2020 247 615 42
2019 227 337 53
2018 228 785 49
2017 227 964 42
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
6,5 % 4,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta9 402▲ +26,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta36▼ −8 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat32k▲ +21 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista33 %▲ +4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista12 %▼ −26 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²105▲ +34 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 3008 1009 8002010201520202024
6 3008 1009 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kempele

Kempele – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90450

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90450?

Honkanen (Kempele) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 187 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (77 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90450?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 187 €/m²) noin 186 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90450?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90450?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,5 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 187 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90450?

Honkanen (Kempele) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 297 864 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (113 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90450?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90450 Honkanen on?

Alueella asuu 9 402 ihmistä (2024), keski-ikä on 36 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 941 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on kasvanut 26 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä