Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Piispanristi 20760

Kaarina · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 497
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+1,2 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
68
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,9 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
5 557
asukasta (2024)
Piispanristi, postinumero 20760, Kaarina: asuntojen keskineliöhinta 2 497 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: piispanristi on lähimmästä 24 alueesta 12. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 20760 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 015 14 – 111 000 €
55 m²
Rivitalot 2 621 54 −2,1 % 223 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 3502 7003 1003 500Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 3502 7003 1003 500Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 20760 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 242 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot27Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 10, yksiöt 1)Q3/23: 21 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/23: 21 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/25: 23 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 2)Q2/25: 27 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 2)Q3/25: 23 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 5)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 3)Q1/26*: 25 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 8, yksiöt 2)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot27Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 10, yksiöt 1)Q3/23: 21 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/23: 21 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/25: 23 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 2)Q2/25: 27 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 2)Q3/25: 23 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 5)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 3)Q1/26*: 25 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 8, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 20760 on tehty 29 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 313 655 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

120 000220 000325 000425 00020182020202220242026Omakotitalot
120 000220 000325 000425 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 391 000 4
2025 304 107 14
2024 297 682 11
2023 300 955 11
2022 335 535 17
2021 291 708 12
2020 280 625 8
2019 154 167 6
2018 216 353 17
2017 219 722 9
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
7,9 % 5,0 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
5,4 % 3,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 557▲ +34,5 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +13 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista38 %▲ +9 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista27 %▼ −11 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²84▲ +7 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 7004 7005 8002010201520202024
3 7004 7005 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kaarina

Kaarina – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 20760

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 20760?

Piispanristi (Kaarina) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 497 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (68 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 015 €/m², rivitalot 2 621 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 20760?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 015 €/m²) noin 111 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 20760?

Alueen neliöhinta on noussut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 20760?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 015 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 20760?

Piispanristi (Kaarina) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 313 655 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 20760?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 20760 Piispanristi on?

Alueella asuu 5 557 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 682 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 38 %. Väkiluku on kasvanut 34 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä