Kihmula 74130
Iisalmi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 74130 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 221 | 8 | – | 104 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 74130 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 83 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 74130 on tehty 12 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 149 917 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −3,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 144 875 | 8 |
| 2024 | 160 000 | 4 |
| 2023 | 149 770 | 4 |
| 2022 | 144 379 | 6 |
| 2021 | 137 875 | 8 |
| 2020 | 141 900 | 7 |
| 2019 | 170 222 | 9 |
| 2018 | 198 438 | 8 |
| 2017 | 182 417 | 6 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
11,6 % | 7,8 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 327 | ▼ −12,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −7 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 22 % | ▼ −7 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 37 % | ≈ −0 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 80 | ▲ +2 % vs. koko maa |
Muut alueet – Iisalmi
- 74100 Iisalmi Keskus, Eteläinen 1 014 €/m²
- 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen 1 228 €/m²
- 74140 Ritoniemi 129 375 €
- 74150 Laidunmäki 116 750 €
- 74160 Koljonvirta 97 364 €
- 74170 Soinlahti 125 589 €
Iisalmi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 74130
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 74130?
Kihmula (Iisalmi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 221 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 74130?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 221 €/m²) noin 104 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 74130?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 221 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 74130?
Kihmula (Iisalmi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 149 917 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (12 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 74130?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 74130 Kihmula on?
Alueella asuu 4 327 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 438 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 22 %. Väkiluku on vähentynyt 12 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.