Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Iisalmi Keskus Pohjoinen 74120

Iisalmi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 228
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,8 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
25
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
11,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
6 185
asukasta (2024)
Iisalmi Keskus Pohjoinen, postinumero 74120, Iisalmi: asuntojen keskineliöhinta 1 228 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: iisalmi Keskus Pohjoinen on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 74120 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 228 25 −1,8 % 104 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 0501 2501 4501 650Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 0501 2501 4501 650Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 74120 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 171 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot19Q2/23: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, yksiöt 2)Q4/23: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 3)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 4)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 19 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 4)Q4/24: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 4)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q4/25: 18 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/26*: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 7, kaksiot 3, yksiöt 1)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot19Q2/23: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, yksiöt 2)Q4/23: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 3)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 4)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 19 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 4)Q4/24: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 4)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q4/25: 18 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/26*: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 7, kaksiot 3, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 74120 on tehty 39 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 133 180 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

100 000120 000145 000165 00020182020202220242026Omakotitalot
100 000120 000145 000165 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 119 313 8
2025 134 967 15
2024 138 437 16
2023 110 861 18
2022 112 188 16
2021 149 985 17
2020 156 659 17
2019 126 395 19
2018 108 333 12
2017 153 300 10
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
11,5 % 7,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 185▼ −5,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta48▲ +4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista24 %▼ −5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta85 %▼ −3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista38 %≈ +0 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²76▼ −3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 1006 4006 8002010201520202024
6 1006 4006 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Iisalmi

Iisalmi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 74120

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 74120?

Iisalmi Keskus Pohjoinen (Iisalmi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 228 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 74120?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 228 €/m²) noin 104 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 74120?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 74120?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,5 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 228 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 74120?

Iisalmi Keskus Pohjoinen (Iisalmi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 133 180 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (39 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 74120?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen on?

Alueella asuu 6 185 ihmistä (2024), keski-ikä on 48 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 616 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä