Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Vihti Kirkonkylä 03400

Vihti · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 443
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−5,4 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
28
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,8 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
6 026
asukasta (2024)
Vihti Kirkonkylä, postinumero 03400, Vihti: asuntojen keskineliöhinta 1 443 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vihti Kirkonkylä on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 03400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 443 28 −5,4 % 123 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 2001 4001 6501 900Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 2001 4001 6501 900Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 03400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 130 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot17Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2)Q3/23: 7 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/24: 13 kauppaa (rivitalot 12, yksiöt 1)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 4, yksiöt 1)Q3/24: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 5)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, yksiöt 2)Q2/25: 12 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/25: 12 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q4/25: 17 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot17Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2)Q3/23: 7 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/24: 13 kauppaa (rivitalot 12, yksiöt 1)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 4, yksiöt 1)Q3/24: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 5)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, yksiöt 2)Q2/25: 12 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/25: 12 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q4/25: 17 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 03400 on tehty 91 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 238 476 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

190 000220 000250 000280 00020182020202220242026Omakotitalot
190 000220 000250 000280 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 259 794 25
2025 247 796 27
2024 218 359 39
2023 228 652 30
2022 215 985 33
2021 269 358 50
2020 207 724 49
2019 213 007 41
2018 198 883 47
2017 215 688 51
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
9,8 % 6,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 026▼ −9,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +9 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista25 %▼ −4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista16 %▼ −21 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²101▲ +28 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 9006 3006 7002010201520202024
5 9006 3006 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vihti

Vihti – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 03400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 03400?

Vihti Kirkonkylä (Vihti) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 443 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 03400?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 443 €/m²) noin 123 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 03400?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 5,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 03400?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 443 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 03400?

Vihti Kirkonkylä (Vihti) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 238 476 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (91 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 03400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 03400 Vihti Kirkonkylä on?

Alueella asuu 6 026 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 809 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä