Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Nummela 03100

Vihti · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 995
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
±0 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
232
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,8 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
15 681
asukasta (2024)
Nummela, postinumero 03100, Vihti: asuntojen keskineliöhinta 1 995 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: nummela on lähimmästä 24 alueesta 18. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 03100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 2 207 20 −12,5 % 71 000 €
32 m²
Kaksiot 2 045 40 −7,1 % 112 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 144 27 +0,8 % 172 000 €
80 m²
Rivitalot 1 924 145 −0,5 % 164 000 €
85 m²

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3001 8502 4002 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKolmiot+KaksiotRivitalot
1 3001 8502 4002 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Yksiöt— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 03100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 676 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot66Q2/23: 47 kauppaa (rivitalot 34, kolmiot+ 4, kaksiot 7, yksiöt 2)Q3/23: 48 kauppaa (rivitalot 34, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 4)Q4/23: 55 kauppaa (rivitalot 38, kolmiot+ 4, kaksiot 9, yksiöt 4)Q1/24: 52 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 2)Q2/24: 57 kauppaa (rivitalot 42, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 4)Q3/24: 51 kauppaa (rivitalot 29, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 8)Q4/24: 59 kauppaa (rivitalot 33, kolmiot+ 7, kaksiot 12, yksiöt 7)Q1/25: 66 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 4, kaksiot 17, yksiöt 6)Q2/25: 62 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 4, kaksiot 15, yksiöt 4)Q3/25: 66 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 9, kaksiot 10, yksiöt 8)Q4/25: 63 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 10, kaksiot 15, yksiöt 6)Q1/26*: 50 kauppaa (rivitalot 35, kolmiot+ 8, kaksiot 1, yksiöt 6)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot66Q2/23: 47 kauppaa (rivitalot 34, kolmiot+ 4, kaksiot 7, yksiöt 2)Q3/23: 48 kauppaa (rivitalot 34, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 4)Q4/23: 55 kauppaa (rivitalot 38, kolmiot+ 4, kaksiot 9, yksiöt 4)Q1/24: 52 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 2)Q2/24: 57 kauppaa (rivitalot 42, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 4)Q3/24: 51 kauppaa (rivitalot 29, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 8)Q4/24: 59 kauppaa (rivitalot 33, kolmiot+ 7, kaksiot 12, yksiöt 7)Q1/25: 66 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 4, kaksiot 17, yksiöt 6)Q2/25: 62 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 4, kaksiot 15, yksiöt 4)Q3/25: 66 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 9, kaksiot 10, yksiöt 8)Q4/25: 63 kauppaa (rivitalot 32, kolmiot+ 10, kaksiot 15, yksiöt 6)Q1/26*: 50 kauppaa (rivitalot 35, kolmiot+ 8, kaksiot 1, yksiöt 6)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 03100 on tehty 89 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 294 028 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

270 000290 000315 000335 00020182020202220242026Omakotitalot
270 000290 000315 000335 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 283 739 23
2025 304 046 44
2024 284 750 22
2023 278 409 33
2022 324 100 45
2021 326 476 67
2020 281 348 51
2019 296 509 56
2018 286 566 52
2017 291 758 33
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 17,87 570 €/kk
32 m²
9,7 % 7,1 %
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
7,8 % 4,9 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
6,6 % 3,9 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,3 % 4,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta15 681▲ +5,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +10 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %▼ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista34 %▼ −4 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²83▲ +5 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
14 10015 10016 0002010201520202024
14 10015 10016 000'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vihti

Vihti – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 03100

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 03100?

Nummela (Vihti) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 995 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (232 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 207 €/m², kaksiot 2 045 €/m², kolmiot+ 2 144 €/m², rivitalot 1 924 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 03100?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 045 €/m²) noin 112 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 03100?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 03100?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 045 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 03100?

Nummela (Vihti) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 294 028 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (89 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 03100?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 03100 Nummela on?

Alueella asuu 15 681 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 032 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä