Vääräkoivu 37630
Valkeakoski · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 37630 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 112 | 8 | – | 61 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 107 | 41 | −2,3 % | 89 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 1 456 | 34 | +6,0 % | 124 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 37630 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 265 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 37630 on tehty 87 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 206 954 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 190 967 | 15 |
| 2025 | 221 512 | 43 |
| 2024 | 193 638 | 29 |
| 2023 | 204 674 | 31 |
| 2022 | 211 513 | 41 |
| 2021 | 183 446 | 37 |
| 2020 | 200 847 | 32 |
| 2019 | 219 038 | 26 |
| 2018 | 186 567 | 39 |
| 2017 | 166 274 | 31 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
14,3 % | 9,0 % |
| Kolmiot+ | 11,76 | 940 €/kk 80 m² |
12,7 % | 7,5 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
9,7 % | 6,5 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 215 | ≈ +1,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 28 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 26 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 87 | ▲ +11 % vs. koko maa |
Muut alueet – Valkeakoski
Valkeakoski – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 37630
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 37630?
Vääräkoivu (Valkeakoski) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 251 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (83 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 112 €/m², kolmiot+ 1 107 €/m², rivitalot 1 456 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 37630?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 112 €/m²) noin 61 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 37630?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 37630?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 14,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 112 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 9,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 37630?
Vääräkoivu (Valkeakoski) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 206 954 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (87 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 37630?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 37630 Vääräkoivu on?
Alueella asuu 7 215 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 500 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 1 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.