Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Vammala Keskus 38200

Sastamala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 386
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−5,3 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
42
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
11,7 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 203
asukasta (2024)
Vammala Keskus, postinumero 38200, Sastamala: asuntojen keskineliöhinta 1 386 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vammala Keskus on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 38200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 1 445 6 – 46 000 €
32 m²
Kaksiot 1 358 23 −7,7 % 75 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 407 13 – 113 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 1501 4501 7502 050Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kaksiot
1 1501 4501 7502 050Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 38200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 215 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 5)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/23: 18 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 2)Q1/24: 15 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 4)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/24: 19 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 9, yksiöt 2)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 7, yksiöt 4)Q1/25: 24 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 13, yksiöt 1)Q2/25: 20 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 5)Q3/25: 17 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 2, yksiöt 4)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 8, yksiöt 6)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 4)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 5)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/23: 18 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 2)Q1/24: 15 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 4)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/24: 19 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 9, yksiöt 2)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 7, yksiöt 4)Q1/25: 24 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 13, yksiöt 1)Q2/25: 20 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 5)Q3/25: 17 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 2, yksiöt 4)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 8, yksiöt 6)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 38200 on tehty 51 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 139 363 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

115 000135 000150 000170 00020182020202220242026Omakotitalot
115 000135 000150 000170 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 135 462 13
2025 120 222 18
2024 159 125 20
2023 155 413 23
2022 164 705 22
2021 149 154 34
2020 147 665 31
2019 140 865 26
2018 159 286 21
2017 125 125 24
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 17,87 570 €/kk
32 m²
14,8 % 10,8 %
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
11,7 % 7,4 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
10,0 % 5,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta6 203≈ −2,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta51▲ +7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −10 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista25 %▼ −4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista32 %▼ −5 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²78≈ −1 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 1006 3006 5002010201520202024
6 1006 3006 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Sastamala

Sastamala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 38200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 38200?

Vammala Keskus (Sastamala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 386 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (42 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 445 €/m², kaksiot 1 358 €/m², kolmiot+ 1 407 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 38200?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 358 €/m²) noin 75 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 38200?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 5,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 38200?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,7 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 358 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 38200?

Vammala Keskus (Sastamala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 139 363 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (51 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 38200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 38200 Vammala Keskus on?

Alueella asuu 6 203 ihmistä (2024), keski-ikä on 51 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 758 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä