Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kiikoinen 38360

Sastamala · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 38360 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 79 559 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +6,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

15 00060 000100 000145 00020182020202220242026Omakotitalot
15 00060 000100 000145 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 29 368 4
2024 129 750 4
2023 94 500 4
2022 99 750 6
2021 73 667 6
2020 85 000 4
2019 65 667 6
2018 62 333 3
2017 97 500 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 38360 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 11 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot2Q3/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/26*: 2 kauppaa (rivitalot 2)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot2Q3/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/26*: 2 kauppaa (rivitalot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta1 048▼ −13,5 % / 10 v
Keski-ikä vuotta49▲ +5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −8 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista20 %▼ −9 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista19 %▼ −18 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²100▲ +28 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 0001 2001 3002010201520202024
1 0001 2001 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Sastamala

Sastamala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 38360

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 38360?

Kiikoinen (Sastamala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 79 559 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 38360?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 6,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 38360 Kiikoinen on?

Alueella asuu 1 048 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 257 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 20 %. Väkiluku on vähentynyt 13 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä