Saarenkylä 96900
Rovaniemi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 96900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 377 | 68 | +8,1 % | 202 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 96900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 197 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 96900 on tehty 67 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 244 321 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 323 346 | 13 |
| 2025 | 217 733 | 30 |
| 2024 | 234 750 | 24 |
| 2023 | 245 375 | 24 |
| 2022 | 240 196 | 31 |
| 2021 | 228 850 | 35 |
| 2020 | 240 679 | 28 |
| 2019 | 209 714 | 37 |
| 2018 | 214 536 | 31 |
| 2017 | 179 030 | 33 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Rovaniemi-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 12,09 | 1 030 €/kk 85 m² |
6,1 % | 4,1 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 314 | ▲ +4,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 30k | ▲ +14 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 34 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 95 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 17 % | ▼ −20 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 99 | ▲ +26 % vs. koko maa |
Muut alueet – Rovaniemi
- 96100 Rovaniemi Keskus 2 445 €/m²
- 96190 Lapinrinne-Ahokangas 2 208 €/m²
- 96200 Sahanperä-Ratantaus 2 005 €/m²
- 96300 Niemelänkangas-Korvanniemi 2 016 €/m²
- 96400 Pullinranta-Kiiruna 2 001 €/m²
- 96440 Ounasrinne 1 114 €/m²
- 96460 Pöykkölä 2 026 €/m²
- 96500 Korkalovaara 816 €/m²
- 96600 Koskenkylä 1 159 €/m²
- 96910 Syväsenvaara 1 859 €/m²
- 96700 Niskanperä 284 721 €
- 96800 Ylikylä-Patosaari 251 000 €
- 97140 Muurola 64 054 €
- 97220 Sinettä 177 380 €
Rovaniemi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 96900
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 96900?
Saarenkylä (Rovaniemi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 377 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (68 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 96900?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 377 €/m²) noin 202 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 96900?
Alueen neliöhinta on noussut noin 8,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 96900?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,1 %: Rovaniemi-alueen keskivuokra 12,09 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 377 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 96900?
Saarenkylä (Rovaniemi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 244 321 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (67 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 96900?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 96900 Saarenkylä on?
Alueella asuu 7 314 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 087 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.