Rauma Keskus 26100
Rauma · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 26100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 587 | 30 | −4,7 % | 51 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 484 | 120 | −5,8 % | 82 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 456 | 78 | −1,2 % | 116 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 1 782 | 26 | ±0 % | 151 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 26100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 764 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 26100 on tehty 26 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 191 097 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 183 500 | 3 |
| 2025 | 163 701 | 15 |
| 2024 | 245 313 | 8 |
| 2023 | 183 324 | 17 |
| 2022 | 195 412 | 17 |
| 2021 | 233 385 | 13 |
| 2020 | 195 430 | 12 |
| 2019 | 170 444 | 18 |
| 2018 | 156 267 | 15 |
| 2017 | 168 625 | 8 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Rauma-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 14,42 | 460 €/kk 32 m² |
10,9 % | 7,2 % |
| Kaksiot | 10,72 | 590 €/kk 55 m² |
8,7 % | 4,7 % |
| Kolmiot+ | 9,25 | 740 €/kk 80 m² |
7,6 % | 3,6 % |
| Rivitalot | 9,25 | 790 €/kk 85 m² |
6,2 % | 3,6 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 16 603 | ▲ +3,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 28 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 46 % | ▲ +8 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 70 | ▼ −10 % vs. koko maa |
Muut alueet – Rauma
- 26200 Merirauma-Kappelinluhta 1 502 €/m²
- 26660 Paroalho 1 008 €/m²
- 26410 Kaaro 186 875 €
- 26510 Uotila 122 865 €
- 26560 Kolla 85 306 €
- 26930 Vermuntila 138 700 €
- 27230 Lappi 113 519 €
Rauma – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 26100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 26100?
Rauma Keskus (Rauma) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 518 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (254 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 587 €/m², kaksiot 1 484 €/m², kolmiot+ 1 456 €/m², rivitalot 1 782 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 26100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 484 €/m²) noin 82 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 26100?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 26100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,7 %: Rauma-alueen keskivuokra 10,72 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 484 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 26100?
Rauma Keskus (Rauma) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 191 097 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (26 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 26100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 26100 Rauma Keskus on?
Alueella asuu 16 603 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 647 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.