Merirauma-Kappelinluhta 26200
Rauma · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 26200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 606 | 24 | – | 33 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 1 502 | 43 | −4,7 % | 128 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 26200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 260 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 26200 on tehty 22 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 221 746 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 342 500 | 3 |
| 2025 | 217 355 | 11 |
| 2024 | 182 500 | 8 |
| 2023 | 171 054 | 11 |
| 2022 | 260 985 | 10 |
| 2021 | 252 844 | 16 |
| 2020 | 222 637 | 22 |
| 2019 | 75 187 | 8 |
| 2018 | 263 714 | 7 |
| 2017 | 223 923 | 13 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Rauma-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 10,72 | 590 €/kk 55 m² |
21,2 % | 11,6 % |
| Rivitalot | 9,25 | 790 €/kk 85 m² |
7,4 % | 4,3 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 5 021 | ≈ −1,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +11 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 34 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 17 % | ▼ −21 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 97 | ▲ +23 % vs. koko maa |
Muut alueet – Rauma
- 26100 Rauma Keskus 1 484 €/m²
- 26660 Paroalho 1 008 €/m²
- 26410 Kaaro 186 875 €
- 26510 Uotila 122 865 €
- 26560 Kolla 85 306 €
- 26930 Vermuntila 138 700 €
- 27230 Lappi 113 519 €
Rauma – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 26200
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 26200?
Merirauma-Kappelinluhta (Rauma) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 181 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (67 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 606 €/m², rivitalot 1 502 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 26200?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (606 €/m²) noin 33 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 26200?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 19,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 26200?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 21,2 %: Rauma-alueen keskivuokra 10,72 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 606 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 11,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 26200?
Merirauma-Kappelinluhta (Rauma) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 221 746 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (22 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 26200?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 26200 Merirauma-Kappelinluhta on?
Alueella asuu 5 021 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 363 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on vähentynyt 1 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.