Nurmijärvi Keskus 01900
Nurmijärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 781 | 21 | ±0 % | 98 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 2 196 | 33 | −0,6 % | 187 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 321 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 01900 on tehty 75 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 298 452 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 334 267 | 15 |
| 2025 | 296 696 | 30 |
| 2024 | 282 300 | 30 |
| 2023 | 257 391 | 32 |
| 2022 | 286 034 | 29 |
| 2021 | 305 800 | 30 |
| 2020 | 269 566 | 44 |
| 2019 | 273 861 | 36 |
| 2018 | 278 717 | 30 |
| 2017 | 305 776 | 29 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
8,9 % | 5,6 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
6,4 % | 4,3 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 9 149 | ▲ +3,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 27 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 35 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 84 | ▲ +8 % vs. koko maa |
Muut alueet – Nurmijärvi
- 01800 Klaukkala Keskus 2 345 €/m²
- 01820 Haikala 2 161 €/m²
- 01840 Klaukkala 2 143 €/m²
- 05200 Rajamäki 2 073 €/m²
- 01830 Lepsämä 326 422 €
- 01860 Perttula 265 246 €
- 05100 Röykkä 252 563 €
- 05450 Nukari 216 170 €
Nurmijärvi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 01900
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01900?
Nurmijärvi Keskus (Nurmijärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 035 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 781 €/m², rivitalot 2 196 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 01900?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 781 €/m²) noin 98 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01900?
Alueen neliöhinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 01900?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 781 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01900?
Nurmijärvi Keskus (Nurmijärvi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 298 452 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (75 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01900?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 01900 Nurmijärvi Keskus on?
Alueella asuu 9 149 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 075 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.