Taimo-Nuhjala-Lietsala 21110
Naantali · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 21110 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 189 | 44 | −3,6 % | 186 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 21110 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 230 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 21110 on tehty 80 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 329 187 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 275 588 | 17 |
| 2025 | 332 692 | 26 |
| 2024 | 351 351 | 37 |
| 2023 | 273 280 | 25 |
| 2022 | 356 695 | 29 |
| 2021 | 348 024 | 37 |
| 2020 | 271 802 | 38 |
| 2019 | 257 245 | 24 |
| 2018 | 307 080 | 27 |
| 2017 | 262 874 | 23 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
6,4 % | 4,3 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 8 014 | ▲ +7,5 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 30k | ▲ +16 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 27 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 98 | ▲ +24 % vs. koko maa |
Muut alueet – Naantali
- 21100 Naantali Keskus 2 212 €/m²
- 21160 Merimasku 2 194 €/m²
- 21130 Poikko 221 423 €
- 21140 Rymättylä Keskus 208 584 €
Naantali – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 21110
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 21110?
Taimo-Nuhjala-Lietsala (Naantali) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 189 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (44 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 21110?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 189 €/m²) noin 186 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 21110?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 21110?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 189 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 21110?
Taimo-Nuhjala-Lietsala (Naantali) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 329 187 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (80 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 21110?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 21110 Taimo-Nuhjala-Lietsala on?
Alueella asuu 8 014 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 472 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 7 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.