Mäntsälä Keskus 04600
Mäntsälä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04600 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 157 €/m² | 39 | – | 69 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 1 612 €/m² | 25 | −16,6 % | 89 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 1 742 €/m² | 61 | −1,9 % | 148 000 € (85 m²) |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04600 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 334 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 17,87 €/m²/kk | 570 € / kk (32 m²) | 9,9 % | 7,2 % |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 9,9 % | 6,2 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 8,1 % | 5,4 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 9 631 | ▲ +4,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ≈ +1 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 21 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
Usein kysyttyä alueesta 04600
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04600?
Mäntsälä Keskus (Mäntsälä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 845 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (125 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 157 €/m², kaksiot 1 612 €/m², rivitalot 1 742 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 04600?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 612 €/m²) noin 89 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04600?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 04600?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 612 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Millainen alue 04600 Mäntsälä Keskus on?
Alueella asuu 9 631 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 566 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.