Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Laihia Keskus 66400

Laihia · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 253
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
16
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
11,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 826
asukasta (2024)
Laihia Keskus, postinumero 66400, Laihia: asuntojen keskineliöhinta 1 253 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: laihia Keskus on lähimmästä 24 alueesta 18. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 66400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 253 16 −1,9 % 107 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

8501 2001 5001 850Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
8501 2001 5001 850Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 66400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 127 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot17Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, yksiöt 1)Q3/23: 13 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 4)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/24: 9 kauppaa (rivitalot 8, kaksiot 1)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 7 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot17Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, yksiöt 1)Q3/23: 13 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 4)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/24: 9 kauppaa (rivitalot 8, kaksiot 1)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 7 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 66400 on tehty 61 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 156 166 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

135 000155 000175 000195 00020182020202220242026Omakotitalot
135 000155 000175 000195 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 164 572 14
2025 160 782 23
2024 146 838 24
2023 149 334 21
2022 186 474 25
2021 151 657 30
2020 177 437 35
2019 157 474 22
2018 166 773 22
2017 139 904 23
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
11,3 % 7,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 826▼ −4,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +5 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %▼ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista22 %▼ −16 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²95▲ +21 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 7006 0006 2002010201520202024
5 7006 0006 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Usein kysyttyä alueesta 66400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 66400?

Laihia Keskus (Laihia) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 253 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 66400?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 253 €/m²) noin 107 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 66400?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 66400?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 253 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 66400?

Laihia Keskus (Laihia) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 156 166 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (61 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 66400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 66400 Laihia Keskus on?

Alueella asuu 5 826 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 740 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä