Tervakoski 12400
Janakkala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 12400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 331 | 9 | – | 113 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 12400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 95 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 12400 on tehty 61 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 162 512 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 139 292 | 12 |
| 2025 | 183 471 | 26 |
| 2024 | 150 935 | 23 |
| 2023 | 162 531 | 32 |
| 2022 | 199 938 | 24 |
| 2021 | 180 568 | 37 |
| 2020 | 150 031 | 33 |
| 2019 | 175 743 | 34 |
| 2018 | 157 429 | 28 |
| 2017 | 172 892 | 37 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
10,6 % | 7,1 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 277 | ▼ −9,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 19 % | ▼ −19 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 87 | ▲ +11 % vs. koko maa |
Muut alueet – Janakkala
Janakkala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 12400
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 12400?
Tervakoski (Janakkala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 331 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (9 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 12400?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 331 €/m²) noin 113 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 12400?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 331 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 12400?
Tervakoski (Janakkala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 162 512 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (61 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 12400?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 12400 Tervakoski on?
Alueella asuu 4 277 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 811 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 10 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.