Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Harviala 13330

Janakkala · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 13330 on tehty 16 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 234 969 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

145 000215 000285 000360 00020182020202220242026Omakotitalot
145 000215 000285 000360 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 167 875 4
2025 333 500 4
2024 219 250 8
2023 193 834 6
2022 178 778 9
2021 252 600 5
2020 222 179 14
2019 244 188 8
2018 198 275 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13330 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 5 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot2Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot2Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta1 021▲ +34,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta36▼ −8 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat33k▲ +25 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista30 %≈ +1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista3 %▼ −35 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²119▲ +52 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6008001 1002010201520202024
6008001 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Janakkala

Janakkala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 13330

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 13330?

Harviala (Janakkala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 234 969 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 13330?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 13330 Harviala on?

Alueella asuu 1 021 ihmistä (2024), keski-ikä on 36 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 33 058 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 35 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä