Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Huittinen Keskus 32700

Huittinen · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
914
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−11,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
31
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
15,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
7 353
asukasta (2024)
Huittinen Keskus, postinumero 32700, Huittinen: asuntojen keskineliöhinta 914 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: huittinen Keskus on lähimmästä 24 alueesta 21. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 32700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 914 31 −11,9 % 78 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

7009501 1501 400Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
7009501 1501 400Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 32700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 210 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot29Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q3/23: 16 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 3)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 13, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/24: 25 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 4)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 18 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/24: 14 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/25: 20 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 2)Q2/25: 14 kauppaa (rivitalot 8, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/25: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/25: 18 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/26*: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 2)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot29Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q3/23: 16 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 3)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 13, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/24: 25 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 4)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 18 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/24: 14 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/25: 20 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 2)Q2/25: 14 kauppaa (rivitalot 8, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/25: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/25: 18 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/26*: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 32700 on tehty 92 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 114 555 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

90 000105 000115 000130 00020182020202220242026Omakotitalot
90 000105 000115 000130 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 118 464 14
2025 123 412 34
2024 106 467 44
2023 102 552 47
2022 95 056 28
2021 100 126 58
2020 106 838 37
2019 97 402 44
2018 102 250 44
2017 114 290 39
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
15,4 % 10,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta7 353▼ −7,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta48▲ +4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista22 %▼ −7 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista27 %▼ −11 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²87▲ +11 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
7 3007 7008 1002010201520202024
7 3007 7008 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Huittinen

Huittinen – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 32700

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 32700?

Huittinen Keskus (Huittinen) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 914 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (31 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 32700?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (914 €/m²) noin 78 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 32700?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 11,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 32700?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 15,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 914 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 10,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 32700?

Huittinen Keskus (Huittinen) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 114 555 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (92 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 32700?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 32700 Huittinen Keskus on?

Alueella asuu 7 353 ihmistä (2024), keski-ikä on 48 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 402 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 22 %. Väkiluku on vähentynyt 7 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä