Tapanila 00730
Helsinki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 00730 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 4 316 | 6 | – | 138 000 € 32 m² |
| Rivitalot | 3 098 | 66 | −5,5 % | 263 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 00730 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 376 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 00730 on tehty 28 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 441 054 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 472 364 | 11 |
| 2025 | 414 818 | 11 |
| 2024 | 431 750 | 6 |
| 2023 | 497 125 | 8 |
| 2022 | 511 731 | 13 |
| 2021 | 462 406 | 16 |
| 2020 | 435 067 | 15 |
| 2019 | 375 765 | 17 |
| 2018 | 410 105 | 19 |
| 2017 | 341 350 | 10 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Helsinki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 26,71 | 850 €/kk 32 m² |
7,4 % | 5,8 % |
| Rivitalot | 18,33 | 1 560 €/kk 85 m² |
7,1 % | 5,3 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 11 738 | ▲ +3,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 32k | ▲ +20 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 37 % | ▲ +8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 42 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 75 | ▼ −4 % vs. koko maa |
Muut alueet – Helsinki
- 00100 Helsinki keskusta - Etu-Töölö 7 256 €/m²
- 00120 Punavuori - Bulevardi 7 620 €/m²
- 00130 Kaartinkaupunki 7 354 €/m²
- 00140 Kaivopuisto - Ullanlinna 8 049 €/m²
- 00150 Punavuori - Eira - Hernesaari 7 655 €/m²
- 00160 Katajanokka 7 052 €/m²
- 00170 Kruununhaka 7 056 €/m²
- 00180 Kamppi - Ruoholahti 6 369 €/m²
- 00200 Pohjois-Lauttasaari 6 009 €/m²
- 00210 Vattuniemi 5 961 €/m²
- 00220 Jätkäsaari 6 982 €/m²
- 00240 Länsi-Pasila 4 004 €/m²
- 00250 Taka-Töölö 6 197 €/m²
- 00260 Keski-Töölö 7 110 €/m²
- 00270 Pohjois-Meilahti 5 476 €/m²
- 00280 Ruskeasuo 5 176 €/m²
- 00300 Pikku Huopalahti 4 094 €/m²
- 00320 Etelä-Haaga 4 952 €/m²
- 00330 Munkkiniemi 6 300 €/m²
- 00350 Munkkivuori - Niemenmäki 4 660 €/m²
- 00360 Pajamäki 3 957 €/m²
- 00370 Reimarla 4 231 €/m²
- 00380 Pitäjänmäen yritysalue 4 740 €/m²
- 00390 Konala 3 039 €/m²
Helsinki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 00730
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 00730?
Tapanila (Helsinki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 199 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (72 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 4 316 €/m², rivitalot 3 098 €/m².
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 00730?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 098 €/m²) noin 263 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 00730?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 00730?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,1 %: Helsinki-alueen keskivuokra 18,33 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 098 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 00730?
Tapanila (Helsinki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 441 054 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 00730?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 00730 Tapanila on?
Alueella asuu 11 738 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 584 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on kasvanut 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.