Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Paloheinä 00670

Helsinki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 878
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,3 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
76
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,7 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 898
asukasta (2024)
Paloheinä, postinumero 00670, Helsinki: asuntojen keskineliöhinta 3 878 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: paloheinä on lähimmästä 24 alueesta 8. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 00670 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 3 878 76 +2,3 % 330 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

3 3503 6503 9504 250Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
3 3503 6503 9504 250Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 00670 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 192 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotRivitalot23Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 13)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 15 kauppaa (rivitalot 15)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 16)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 15, kaksiot 1)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 20)Q1/25: 17 kauppaa (rivitalot 17)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 23)Q3/25: 22 kauppaa (rivitalot 22)Q4/25: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 13)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*KaksiotRivitalot23Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 13)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 15 kauppaa (rivitalot 15)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 16)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 15, kaksiot 1)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 20)Q1/25: 17 kauppaa (rivitalot 17)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 23)Q3/25: 22 kauppaa (rivitalot 22)Q4/25: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 13)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 00670 on tehty 9 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 557 167 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

420 000525 000630 000735 00020182020202220242026Omakotitalot
420 000525 000630 000735 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 562 700 5
2024 550 250 4
2023 700 167 6
2022 551 328 9
2021 575 000 5
2020 455 833 3
2019 586 667 3
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Helsinki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 18,33 1 560 €/kk
85 m²
5,7 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 898≈ −1,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat40k▲ +50 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista51 %▲ +22 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista7 %▼ −31 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²101▲ +28 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 9006 0006 1002010201520202024
5 9006 0006 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Helsinki

Helsinki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 00670

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 00670?

Paloheinä (Helsinki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 878 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (76 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 00670?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 878 €/m²) noin 330 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 00670?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 00670?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,7 %: Helsinki-alueen keskivuokra 18,33 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 878 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 00670?

Paloheinä (Helsinki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 557 167 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (9 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 00670?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 00670 Paloheinä on?

Alueella asuu 5 898 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 39 653 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 51 %. Väkiluku on vähentynyt 1 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä