Kontula - Vesala - Kivikko 00940
Helsinki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 00940 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 2 100 | 78 | −6,7 % | 116 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 966 | 90 | −5,8 % | 157 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 627 | 30 | +3,6 % | 223 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 00940 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 586 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 00940 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 378 227 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 418 333 | 6 |
| 2024 | 330 100 | 5 |
| 2023 | 343 750 | 4 |
| 2022 | 417 875 | 4 |
| 2021 | 421 627 | 9 |
| 2020 | 355 000 | 7 |
| 2019 | 351 000 | 5 |
| 2018 | 325 000 | 4 |
| 2017 | 358 833 | 3 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Helsinki-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 20,37 | 1 120 €/kk 55 m² |
11,6 % | 8,3 % |
| Kolmiot+ | 18,33 | 1 470 €/kk 80 m² |
11,2 % | 7,6 % |
| Rivitalot | 18,33 | 1 560 €/kk 85 m² |
8,4 % | 6,2 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 26 432 | ▲ +3,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 23k | ▼ −13 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 18 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 77 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 67 % | ▲ +29 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 63 | ▼ −19 % vs. koko maa |
Muut alueet – Helsinki
- 00100 Helsinki keskusta - Etu-Töölö 7 256 €/m²
- 00120 Punavuori - Bulevardi 7 620 €/m²
- 00130 Kaartinkaupunki 7 354 €/m²
- 00140 Kaivopuisto - Ullanlinna 8 049 €/m²
- 00150 Punavuori - Eira - Hernesaari 7 655 €/m²
- 00160 Katajanokka 7 052 €/m²
- 00170 Kruununhaka 7 056 €/m²
- 00180 Kamppi - Ruoholahti 6 369 €/m²
- 00200 Pohjois-Lauttasaari 6 009 €/m²
- 00210 Vattuniemi 5 961 €/m²
- 00220 Jätkäsaari 6 982 €/m²
- 00240 Länsi-Pasila 4 004 €/m²
- 00250 Taka-Töölö 6 197 €/m²
- 00260 Keski-Töölö 7 110 €/m²
- 00270 Pohjois-Meilahti 5 476 €/m²
- 00280 Ruskeasuo 5 176 €/m²
- 00300 Pikku Huopalahti 4 094 €/m²
- 00320 Etelä-Haaga 4 952 €/m²
- 00330 Munkkiniemi 6 300 €/m²
- 00350 Munkkivuori - Niemenmäki 4 660 €/m²
- 00360 Pajamäki 3 957 €/m²
- 00370 Reimarla 4 231 €/m²
- 00380 Pitäjänmäen yritysalue 4 740 €/m²
- 00390 Konala 3 039 €/m²
Helsinki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 00940
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 00940?
Kontula - Vesala - Kivikko (Helsinki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 119 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (198 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 100 €/m², kolmiot+ 1 966 €/m², rivitalot 2 627 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 00940?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 100 €/m²) noin 116 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 00940?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 5,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 00940?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,6 %: Helsinki-alueen keskivuokra 20,37 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 100 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 00940?
Kontula - Vesala - Kivikko (Helsinki) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 378 227 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 00940?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 00940 Kontula - Vesala - Kivikko on?
Alueella asuu 26 432 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 045 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 18 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.