Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Rahkoila 13880

Hattula · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 873
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
1 325
asukasta (2024)
Rahkoila, postinumero 13880, Hattula: asuntojen keskineliöhinta 1 873 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: rahkoila on lähimmästä 24 alueesta 12. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 13880 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 873 6 – 159 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13880 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 29 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

02468 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot6Q2/23: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, yksiöt 2)Q4/23: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q1/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q1/25: 3 kauppaa (kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q3/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)
02468Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot6Q2/23: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, yksiöt 2)Q4/23: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q1/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q1/25: 3 kauppaa (kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q3/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 13880 on tehty 17 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 191 118 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

100 000170 000235 000300 00020182020202220242026Omakotitalot
100 000170 000235 000300 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 188 375 8
2024 193 556 9
2023 279 000 3
2022 218 709 12
2021 175 599 17
2020 184 700 10
2018 125 000 3
2017 198 500 7
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,5 % 5,1 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta1 325▼ −10,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +11 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista32 %▲ +3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta92 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista6 %▼ −32 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²112▲ +42 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 3001 4001 5002010201520202024
1 3001 4001 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Hattula

Hattula – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 13880

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 13880?

Rahkoila (Hattula) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 873 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 13880?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 873 €/m²) noin 159 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 13880?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,5 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 873 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 13880?

Rahkoila (Hattula) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 191 118 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (17 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 13880?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 13880 Rahkoila on?

Alueella asuu 1 325 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 352 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on vähentynyt 10 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä