Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Parola 13720

Hattula · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 355
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−2,8 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
7
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
10,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 498
asukasta (2024)
Parola, postinumero 13720, Hattula: asuntojen keskineliöhinta 1 355 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: parola on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 13720 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 355 7 −2,8 % 115 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 2001 4501 7001 900Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 2001 4501 7001 900Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13720 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 95 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot14Q2/23: 6 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1)Q3/23: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 2)Q2/25: 8 kauppaa (rivitalot 7, yksiöt 1)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 2)Q4/25: 7 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot14Q2/23: 6 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1)Q3/23: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 2)Q2/25: 8 kauppaa (rivitalot 7, yksiöt 1)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 2)Q4/25: 7 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 13720 on tehty 53 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 192 473 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

120 000155 000190 000225 00020182020202220242026Omakotitalot
120 000155 000190 000225 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 179 400 10
2025 196 804 23
2024 194 030 20
2023 157 656 25
2022 200 589 28
2021 213 113 31
2020 131 412 22
2019 163 222 28
2018 167 661 28
2017 165 158 19
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
10,4 % 7,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 498≈ +1,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta46▲ +2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +6 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista27 %▼ −2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista23 %▼ −15 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²91▲ +16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 4004 5004 5002010201520202024
4 4004 5004 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Hattula

Hattula – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 13720

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 13720?

Parola (Hattula) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 355 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 13720?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 355 €/m²) noin 115 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 13720?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 13720?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 355 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 13720?

Parola (Hattula) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 192 473 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (53 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 13720?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 13720 Parola on?

Alueella asuu 4 498 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 909 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on kasvanut 1 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä